Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karolína v DENÍKU SPORT

14. 7. 2013

 


26. června 2013
04:32

Pozor, pálí holka! Karolíně je 13 let, mezi kluky v přeboru dala 85 gólů

 

Dívčí zábava ji nezajímá, nejoblíbenější dárky jsou fotbalový míč a kopačky. Karolína Lošanová je každý den na hřišti, v útoku jí to jde náramně. Ač hraje 13letá slečna mezi chlapci, jasně vyhrála střeleckou tabulku okresního přeboru Hradce Králové mladších žáků, kde dala 85 gólů!

 

Nejbližší Karolínin konkurent zvládl o 16 zásahů méně. Lošanová je největší hvězdou soutěže i týmu Sokol Smidary-Červeněves. Na střídavý start hraje dívčí ligu za Hradec Králové, nabídka už přišla i ze Sparty.

Spoluhráči na tréninku nestíhají, podobné to bývá i v zápasech. Je schopná vzít si míč na polovině hřiště, projít přes pět obránců a zakončit. „Kluci jí občas slouží jako slalomové branky,“ usmívá se Jan Šefara, člen výboru Červeněvsi, který Lošanovou trénuje.

 

„V naší soutěži je jednoznačně nejlepší. Nedávno nás bylo málo, ona měla v nohách dva zápasy za Hradec Králové, ale přesto přijela, dala čtyři góly a vyhráli jsme 4:3,“ popisuje Šefara.

Její zásahy jsou o to cennější, že v Červeněvsi není tolik dětí, tudíž v jednom týmu nastupují i mladší kluci. „Musí si své šance vypracovat, zápasy rozhoduje sama,“ vypráví Šefara.

„Soupeři Karolínu dobře znají. Vždycky se jen zeptají: Přijela...?“ směje se. Lošanová se narodila v dubnu 2000. Jako dívka má výjimku a může hrát s kluky ročník 2001 a výš.

Za mladší žáky smí nastupovat ještě v příští sezoně, ale v Červeněvsi si občas chodí na trénink „kopnout“ i s dorostem či muži. „Není výjimečné mít v týmu holku, ale aby byla taková střelkyně, to výjimečné je,“ říká Šefara.

Karolína Lošanová jasně vyhrála střeleckou tabulku okresního přeboru Hradce Králové mladších žáků, kde dala 85 gólů! • Jaroslav Legner (Sport)

Lošanová chodí pomáhat i starší kategoriím, jak v Červeněvsi, tak v Hradci Králové. Takhle to bude až do 15 let, pak už bude hrát jen s dívkami. „Góly beru jako samozřejmost. Dřív jsem si po každém zakřičela, teď už ne,“ povídá bez emocí. „Kolikrát jsem před zápasem slyšela, jak se o mně baví, že jsem dobrá. Ale stejně jsem jim utekla a dala gól.“

Pro fotbal ji objevili na turnaji základních škol. Na začátku ji moc nebavil, ale časem střílení gólů propadla. Její největší zbraní je střela levou nohou. Na třináctiletou dívku luxusní. Míče s velkou razancí uklízí pod břevno. Vypálit z 25 metrů? Žádný problém. „Nedávno jsem dala dvě břevna z půlky,“ pochlubí se. Jen na vysvětlenou: mladší žáci hrají na šířku poloviny hřiště.

„Říká se o ní, že má mezi žákyněmi největší ránu v celých Čechách,“ tvrdí Šefara. „Odmalička trénovala a hrála mezi staršími kluky. Hodně se obouchala, přestala mít respekt.“

 

Patří do okresních výběrů, její jméno budí velkou pozornost. Odmítá kapitánskou pásku, aby si jí soupeři méně všímali. Nepomáhá to. „Kluci na to, že jsem holka, žádné ohledy neberou. Hrají na mě tvrdě,“ popisuje, což potvrzuje i trenér Šefara. „Někdy to soupeři nenesou moc lehce, že si je tam vodí holka a jdou po ní. I tatínkové to občas hecují, už jsme je museli několikrát mírnit.“

V soužití s chlapci v jedné kabině problém není. Na každý zápas má sice možnost mít svou vlastní místnost na převlečení, ale nevyužívá ji.

„Nosím pod dresem tričko, které nesundávám. Sprchuju se až doma,“ objasňuje.

„S klukama vycházíme dobře, jsem na ně zvyklá. Hodně se bavíme, jestli je lepší Real nebo Barcelona. Chodí mi fandit i kamarádky ze školy.“

Když není Lošanová na hřišti v Červeněvsi, kam si chodí přidávat mimo běžné tréninky, kope si doma na zahradě. K dispozici má branku i travnatý plácek, který jí otec srovnal a pravidelně ho seká, aby měla dcera ideální podmínky. „Pokouším se trefovat různá místa v bráně, která si dopředu řeknu. Zkouším si kličky nebo žongluju,“ popisuje.

Rekord v nožičkách má 97. Ještě tři doteky navíc bez dopadu na zem a bude na vysněné stovce. Když skončí, maže do svého pokojíku, kde má fotbalové povlečení i záclony, a sleduje zápasy Ligy mistrů. Česká liga? Reprezentace? Těžký nezájem. „To je nuda. Fandím Realu Madrid, můj nejoblíbenější fotbalista je Cristiano Ronaldo,“ má jasno Lošanová. „Umí krásně střílet z dálky.“

Kvůli portugalskému fešákovi začala nosit i číslo 7 na dresu. Kromě něj obdivuje Xaviho, Iniestu, Pepeho či Davida Villu. Když přijde řeč na Messiho, zhrozí se. „Nééé, toho nemám ráda. Vždyť vůbec netvoří akce, jeho styl se mi nelíbí.

 

Z českých fotbalistů uznává jen Václava Pilaře, který pochází z nedalekého Převýšova. Na jednom reprezentačním zápase od něj navíc chytila míč, který fotbalisté kopali divákům. Stejně jako on by se jednou i Lošanová ráda dostala do zahraničí. „Nebo aspoň do ženské ligy...“

Však už ji chtěla přetáhnout Sparta, v ženském fotbale bezkonkurenčně nejlepší český tým. Rodiče ale rozhodli, že do 15 let bude doma, s přechodem na střední školu připadá v úvahu stěhování kvůli fotbalu. „Tohle teď vůbec neřeším. Jsem takhle spokojená. Navíc jsem vyhrála tabulku střelců mezi klukama. Tím je to pro mě cennější,“ těší Lošanovou.

Její jméno si zapamatujte. „Může to dotáhnout daleko, až si někdy říkám, jestli ji tak malý klub, jako jsme my, nebrzdí v rozvoji,“ říká upřímně Šefara. „Myslím, že by se v okresních soutěžích neztratila ani mezi kadety do 17 let.“

 

1791998_.jpg 1792003_.jpg1792006_.jpg1792007_.jpg1792009_.jpg1792011-img-sport-fotbal-cesky-fotbal-karolina-losanova.jpg